Džumhur izgubio od Tomića u prvom kolu
2.9.2015. u 19:39 | Komentari: 4
US OPEN 2015

Najbolji bh. teniser Damir Džumhur poražen je danas u meču prvog kola US Opena od Australca Bernarda Tomića sa 3:1 u setovima (7:5, 6:7, 4:6, 3:6).
Džumhur je dobro otvorio meč i dobio prvi gem na svoj servis. Ipak, u samom početku Tomić pravi preokret. Prvo je dobro odservirao, a zatim napravio break za 2:1.

Naš teniser se nije dao obeshrabriti te snažno napada Tomićev servis i pravi break (2:2). Odličnim backhand udarcima Džumhur dolazi do vodstva od 3:2 u prvom setu.

Oba tenisera vraćaju sigurnost u svoj servis te malo šta prepuštaju protivniku. Ipak, u odlučujućim momentima prvog seta kod vodstva 6:5, Džumhur strpljivom igrom pravi break i osvaja prvi set.

Tomić je dominantniji na početku drugog seta, nije mu trebalo dugo da napravi break (3:1). Džumhur se vraća u drugi set sa 40:0 u petom gemu, kada je ubilježio i prvi as.

Blizu je naš teniser bio da napravi re-break i izjednači, ali Tomić osvaja gem na svoj servis (4:2).

Džumhur nije odustajao, čekao je svoju šansu i u 10. gemu, nakon velike borbe, sjajnim backhand udarcem dolazi do breaka (5:5).

Nakon što su oba tenisera loše servirala i nakon što su jedan drugom uzeli break (6:6), drugi set ulazi u neizvjesnu završnicu.

Znakove bolje koncentracije u tie-breaku pokazao je Tomić koji na kraju sa dva uzastopna asa (ukupno 12 do tada) uzima drugi set.

Australski teniser silovito ulazi u treći set, pravi break i vodi 3:0. Asovi su i dalje jedno od njegovih najjačih oružja.

Džumhuru je kratka pauza dobro došla, on pronalazi potrebnu koncentraciju i potpuno se vraća u treći set (3:3).

Dominacija pri vlastitom servisu bila je odrednica ostatka trećeg seta, sve do 10. gema kada Tomić koristi veoma loše Džumhurove servise i preciznim udarcima dolazi do breaka pa tako i trećeg seta (6:4).

U početku četvrtog seta oba tenisera kontrolišu vlastiti servis i čekaju svoju priliku u padu koncentracije protivnika.

Odlučujući trenuci meča bili su u 8. gemu četvrtog seta kada Tomić pravi break i dolazi do vodstva od 5:3. Tomić lako osvaja posljednji gem u kojem je servirao i tako dolazi do pobjede od 3:1 u setovima.

Na kraju vrijedi dodati da je Tomić trenutno 24. igrač na ATP listi, dok Džumhur zauzima 98. mjesto.

Rezultati prvog kola teniskog Grand slam turnira:

TENISERI
Bernard Tomić (Aus/24) - Damir Džumhur (BiH) 5:7, 7:6 (7/4), 6:4, 6:3
Stan Wawrinka (Švi/5) - Albert Ramos (Špa) 7:5, 6:4, 7:6 (8/6)
Kevin Anderson (Jar/15) - Andrej Rubljev (Rus) 7:6 (7/1), 6:7 (5/7), 7:5, 6:3
Austin Krajicek (SAD) - Santiago Giraldo (Kol) 3:6, 7:6 (8/6), 7:6 (8/6), 7:6 (7/1)
Denis Istomin (Uzb) - Benjamin Becker (Njem) 6:7 (9/11), 6:4, 6:4, 6:1
Dominic Thiem (Aut/20) - Daniel Gimeno (Špa) 7:5, 6:3, 7:5
Thomaz Belluci (Bra/30) - James Ward (VBr) 6:1, 7:5, 6:3
Yoshihito Nishioka (Jap) - Paul-Henri Mathieu (Fra) 6:4, 2:6, 6:7 (7/9), 6:1, 6:2
Adrian Mannarino (Fra) - Konstantin Kravčuk (Rus) 7:6 (8/6), 6:4, 6:1
Andy Murray (VBr/3) - Nick Kyrgios (Aus) 7:5, 6:3, 4:6, 6:1
Tomas Berdych (Češ/6) - Bjorn Fratangelo (SAD) 6:3, 6:2, 6:4
Jürgen Melzer (Aut) - Denis Kudla (SAD) 6:3, 7:5, 6:1
Nicolas Mahut (Fra) - Sam Querrey (SAD) 7:5, 7:6 (8/6), 7:5
Guillermo Garcia Lopez (Špa/31) - Janko Tipsarević (Srb) 7:6 (7/4), 4:6, 4:6, 6:3, 6:1
Lleyton Hewitt (Aus) - Aleksandr Nedovjesov (Kaz) 6:0, 7:6 (7/2), 1:0, predaja Nedovjesova
Robin Haase (Hol) - Dustin Brown (Njem) 4:6, 4:6, 6:3, 7:5, 6:4
Richard Gasquet (Fra/12) - Thanasi Kokkinakis (Aus) 4:6, 6:1, 4:6, 6:3, 2:0, predaja Kokkinakisa
John Isner (SAD/13) - Malek Jaziri (Tun) 6:2, 6:3, 6:4
Mihail Južnij (Rus) - John-Patrick Smith (Aus) 6:1, 3:6, 7:5, 7:6 (7/4)
Jiri Vesely (Češ) - Paolo Lorenzi (Ita) 6:4, 6:4, 6:4
Ivo Karlović (Hrv/21) - Federico Del Bonis (Arg) 6:3, 7:5, 7:5
Philipp Kohlschreiber (Njem/29) - Alexander Zverev (Njem) 6:7 (0/7), 6:2, 6:0, 2:6, 6:4
Lukaš Rosol (Češ) - Jared Donaldson (SAD) 7:6 (9/7), 6:0, 7:6 (7/4)
Steve Darcis (Bel) - Marcos Baghdatis (Kip) 6:7 (2/7), 6:3, 6:2, 3:1, predaja Baghdatisa
Roger Federer (Švi/2) - Leonardo Mayer (Arg) 6:1, 6:2, 6:2