Halilbeyli selo je udaljeno 56 kilometara od centra Izmira. Selo Halilbeyli osnovano je 1873.godine od strane Bošnjaka koji su doselili iz Bosne i Hercegovine. Najviše su se doselili iz djelova Općine Foča, grada Ljubinja nekih dijelova Trebinja i provincije Mostara.
U to doba Bošnjaci su dolazili u Kusadasi zatim u provincije Aydin trežeći pogodno tlo zauzgajanje duhana jer im je taj posao bio već poznat . Uglavnom stanovništvo bavi se poljoprivredom i stočarstvom. Nekada se uzgajao samo duhan a zadnji godina počeo se uzgajati ječam, pšenica , trešnje i grožđe.
Takođe su masline poznate u selu međutim obrada maslina i maslinovog ulja je dovoljna za lične potrebe stanovnika sela . U selu je najvažnije stočarstvo , bave se tovljenjem junadi i uzgajanjem krava muzara . Meso se isporučuje mesnicama skojima je potpisan sporazum. Pored klaonica u selu se nalazi Brojler i dvije farme za uzgajanje peradi.
Neka mezarja predaka su stara i do 300 godina. Stanovnici sela Halilbeyli, čiji su preci u prošlom stoljeću doselili iz Bosne i Hercegovine, odlučili su da izgrade spomen obilježje na kojem će se nalaziti svi važniji podaci o dosadašnjem doseljavanju njihovih predaka u Tursku.U razgovaru sa Neccar Er predsjednikom udruženja Halilbeyli Bosna Hersek i osnivačima udruženja Ilhan Oz, Omer Eren i Mustafa Celepp kažu da su odlučili da izgrade spomen obilježje nakon što su shvatili da je veliki broj mezarja koja su stara i do 300 godina uništen, i da izgradnja ovakvih spomen obilježja može pomoći mlađim generacijama da ne zaborave prošlost i porijeklo svojih predaka.U sklopu sela Halilbeyli nalazi se jedna škola, apoteka, dom zdravlja, veterinar, pekara, Zadruga Razvoja.
Džamija je izgrađena 1935 . godine i ima dva imama četiri vaspitača.Ono što je najinteresantnije za ovo selo je što stanovnici pričaju bosanski jezik . Starije osobe uče mlađe da znaju svoj otadžbinski jezik .Selo Halilbeyli je poznato po velikom procentu pismenih ljudi. Zbog toga je osnovano Udruženje Halilabeyli Bosna Hersek koje se trudi da oraganizuje programe i proekte koji su vezani za Bosnu i Hercegovinu. U toku je plan održavanja časova kursa na bosanskom jeziku , pored toga što ga stanovništvo većinom priča oni žele da maldi naraštaj uči i ne zaboravi odakle potiče Svake godine održava se Festival Noć Pite kako bi se održala i ne zaboravila tradicija Bošnjaka.
Stanovnici inače vole međusobno pomagati i gostoprimljivi su . Gostoprimljivost možete osjetiti tek kada odete u tom selu i osjetite tu ljubaznost gozbu i običaje prema gostu . Gosta iz Bosne i Hercegovine smatraju familijom a ne kao nekog stranog gosta. Veliko poštovanje imaju prema bošnjačkoj tradiciji i kulturi koju su inače i zaržali još od davnina. Zadnjih godina muškarci se žene sa djevojkama iz različitih krajeva Bosne i Hercegovine gdje se djevojke teško privikavaju na stari način tradicije koji je još zadržan a u Bosni već zaboravljen.
Prosidba, oproštajno veče , svadbe , rođendani i dženaze održavaju se prema bošnjačkoj tradiciji . Takođe i hrana je slična kao u Bosni zahvajujući stočarstvu kojim se bavi veći dio stanovnika . Tako prilikom gozbe može te vidjeti dosta bosanskih specijaliteta, kako slanih jela tako i saltkih jela. Sve ovo da bi doživjeli traba da dođete i posjetite grad Izmir i u njemu selo Halilbeyli gdje će te biti jako ugošćeni od naroda sa toplim i plemenitim srcima.
(goBiH.ba)