KIJEV - Da li Julija Timošenko može izbaviti Ukrajinu iz krize? Ko je zapravo Julija Timošenko ? Dugačka plava kosa isprepletena u karakterističnu pletenicu, učinila ju je prepoznatljivom i izvan granica svoje zemlje. Nazivali su ju ‘Ivanom Orleanskom Narandzaste revolucije’, a ugledni američki časopis Forbes proglasio ju je trećom najmoćnijom ženom svijeta.
U subotu je Julija Timošenko, junakinja "narandžaste revolucije", puštena iz zatvora. Svoju slobodu duguje svrgavanju s vlasti i bjekstvu Vikotara Janukoviča. Istog dana obratila se hiljadama Ukrajinaca okupljenih na Trgu nezavisnosti u Kijevu. Zapadni mediji je prikazuju kao ikonu, a neki idu i korak dalje te pronalaze sličnost sa Nelson Mandelom koji se također po izlasku iz zatvora na stadionu Soweto obratio Južnoafrikancima.
No postoji i jedna bitna razlika - Timošenko nije Mandela. Dok je Mandelu politički instinkt vodio na putu prema jedinstvu i kompromisu, politička karijera Julije Timošenko obilježena je nizom političkih kompromitacija.
Iako je njeno puštanje na slobodu pozdravljeno kao velika pobjeda, nema garancije da će joj to osigurati sigurnu političku podršku. To naime ima veze sa njenim složenim političkim nasljeđem. Kada su Ukrajinci izašli na ulice Kijeva 2004. godine u znak protesta protiv predsjedničkih izbora,, Timošenko je postala ikona onoga što će kasnije biti poznato kao ''Narandžasta revolucija'' .
Prije tačno deset godina, Ukrajinci su svrgnuli Janukoviča i postavili Juščenka na njegovo mjesto, dok je Timošenko zauzela premijersku poziciju. Ali dvojac na vlasti nije prestajao da se svađa i građani su bili ogorčeni neispunjenim obećanjima. Nakon burnog mandata premijerke, Timošenko se kandidovala za predsjednicu i izgubila od svog žestokog rivala upravo nedavno svrgnutog Viktora Janukoviča.
Julija "koja sebe vidi kao reinkarnaciju Evite Peron i ne krije divljenje prema Margaret Thatcher ima mnogo stila i jedna je od najtalentovanijih političarki u današnjem svijetu, a po mišljenju časopisa “Forbes” i jedna od najmoćnijih.
No, neki će reći da iza ovog blagog lica leži zapravo okrutna, pohlepna i cinična političarka te podsjećaju da je 90-ih godina akumulirala veliko bogatstvo kao lider u sektoru energetike. Veliki dio tog bogatstva je položila na bankovne račune u inostranstvu. Uz sve to važno je istaknuti i geografsku podjelu Ukrajine na zapadni i istočni dio.
Na zapadu živi uglavnom katoličko i proevropski orijentisano stanovništvo, dok na istoku većinu čine pravoslavci proruske orijentacije. Timošenko je u vezi s tim simbol jezičke podjele zemlje, rođena je na ruskom govornom području čiji jezik sada odbija koristiti.
Da li će Timošenko uspjeti da izbjegne zastoj u kojem bi se Ukrajina mogla naći i premostiti jaz između Istoka i Zapada? Možda. Ali ne postoji ništa u njenoj poltičkoj biografiji što pokazuje da bi mogla.
(goBiH.ba/TV1)